Waddenzee Nieuws 2025 - 2026
Nieuwe washover ontstaan op Rottumeroog
- Gegevens
- Aantal Pageviews: 63
dinsdag 3 februari 2026
Door Redactie
ROTTUMEROOG - Op Rottumeroog is in de periode 17 oktober 2023 tot 10 januari 2024 een grote washover ontstaan. Dit is te zien op recente satellietbeelden op de website www.copernicus.eu. Copernicus is het aardobservatieprogramma van de Europese Unie.
Een washover bestaat uit een geul in de zeereep, verbonden met een overstromingsvlakte landinwaarts. Bij stormvloeden kan de zee via deze geul de duinen binnendringen en zand en slib afzetten. Washovers kenmerken zich door veel overgangen, zoals van zoet naar zout water, van zandig naar slibrijk en van nat naar droog. Hierdoor is de diversiteit aan habitats en soorten relatief groot.
Vermoedelijk is de washover ontstaan tijdens de storm Ciarin die op 2 november 2023 over Nederland trok met windkracht 9 uit het NW aan de kust. En/of tijdens de storm Gia die op 21 december 2023 over Nederland raasde met eveneens windkracht 9 uit het NW langs de kust.
Vanaf de laagwaterlijn op het Noordzeestrand gerekend is de washover ongeveer 300 mter lang. West-oost is de washover op zijn breedst 500 meter. Waar nu de noordzijde van de washover is lag ca. 20 jaar geleden een ongeveer acht meter hoge stuifdijk.

14-10-2023: Rottumeroog grotendeels onder water

17-10-2023: nog voor de washover

10-01-2024: na de washover (pijl)

26-04-2024: washover duidelijker zichtbaar

25-12-2025: recent beeld washover
Bron: Copernicus
Dank aan Peter Laagland voor de info.
|
Meer info:
Over dynamisch kustbeheer: Typen dynamiek in de duinen |
